Podłączenie wanny z wirem wodnym (hydromasażem) do sieci elektrycznej
Urządzenie elektryczne jakim jest wanna z hydromasażem, może podłączyć do instalacji elektrycznej jedynie elektryk posiadający aktualne zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu instalacji elektroenergetycznych i elektrycznych urządzeń napędowych (w tym z wirem wodnym) z dodatkowymi uprawnieniami do prac kontrolno-pomiarowych.
– Wannę z hydromasażem należy podłączyć jedynie do sieci TN-S (z wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie zadziałania do 30 mA)
– Obwód elektryczny, do którego podłączona jest wanna z hydromasażem, nie może zasilać innych urządzeń elektrycznych i powinien być zabezpieczony w zależności od maksymalnie pobieranej mocy.
– Moc maksymalna wannie wynosi zazwyczaj <4000W - Podłączenie wanny z hydromasażem do instalacji może być dokonane jedynie przez puszkę przyłączeniową IPX55 (odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm) -Obwód elektryczny, do którego podłączone jest urządzenie, nie może zasilać innych urządzeń elektrycznych i powinien być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie In=30mA oraz bezpiecznikiem w zależności od mocy znamionowej urządzenia: – do 1kW: bezpiecznik S 191B10; – do 2kW: bezpiecznik S 191B16; – do 3,6 kW: bezpiecznik S 191B20; – powyżej 4 kW: bezpiecznik S 191B25. - Należy wykonać lokalne połączenie wyrównawcze metalowej konstrukcji wanny (stelaża) z przewodem ochronnym PE instalacji elektrycznej (uziemić). Połączenie to może być wykonane jedynie przewodem o przekroju min. 2,5 mm² Cu (zacisk śrubowy znajduje się na stelażu w pobliżu pompy wodnej). - Punkt elektryczny podłączenia wanny z hydromasażem musi mieć wykonany pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego. - Zasilanie nie powinno być podłączone do gniazdka ale do puszki przeciwwilgociowej hermetycznej natynkowej. Puszka hermetyczna powinna być szczelna (z uszczelkami pomiędzy pokrywą a resztą) z porządnymi dławicami, aby uszczelnić wejście przewodu do puszki (stopień ochrony min. IP65). Czyli inaczej mówiąc puszka do której nie może dostać się wilgoć i ewentualnie woda. - Klasa ochrony porażeniowej: I - Istnieje konieczność wyposażenia instalacji stałej w środki zapewniające odłączenie urządzenia na wszystkich biegunach źródła zasilania, w których odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm (w przypadku niezastosowania opcji głównego wyłącznika zasilania). - Zasilanie AC 230V/50Hz lub inne w zależności od całkowitej mocy znamionowej urządzenia