Podłączenie wanny z wirem wodnym (hydromasażem) do sieci elektrycznej:

Urządzenie elektryczne jakim jest wanna z hydromasażem, może podłączyć do instalacji elektrycznej jedynie elektryk posiadający aktualne zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu instalacji elektroenergetycznych i elektrycznych urządzeń napędowych (w tym z wirem wodnym) z dodatkowymi uprawnieniami do prac kontrolno-pomiarowych.

– Wannę z hydromasażem należy podłączyć jedynie do sieci TN-S (z wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie zadziałania do 30 mA)

– Obwód elektryczny, do którego podłączona jest wanna z hydromasażem, nie może zasilać innych urządzeń elektrycznych i powinien być zabezpieczony w zależności od maksymalnie pobieranej mocy.

– Moc maksymalna wannie wynosi zazwyczaj <4000W

– Podłączenie wanny z hydromasażem do instalacji może być dokonane jedynie przez puszkę przyłączeniową IPX55 (odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm)

-Obwód elektryczny, do którego podłączone jest urządzenie, nie może zasilać innych urządzeń elektrycznych i powinien być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie In=30mA oraz bezpiecznikiem w zależności od mocy znamionowej urządzenia:

– do 1kW: bezpiecznik S 191B10;

– do 2kW: bezpiecznik S 191B16;

– do 3,6 kW: bezpiecznik S 191B20;

– powyżej 4 kW: bezpiecznik S 191B25.

– Należy wykonać lokalne połączenie wyrównawcze metalowej konstrukcji wanny (stelaża) z przewodem ochronnym PE instalacji elektrycznej (uziemić). Połączenie to może być wykonane jedynie przewodem o przekroju min. 2,5 mm² Cu (zacisk śrubowy znajduje się na stelażu w pobliżu pompy wodnej).

– Punkt elektryczny podłączenia wanny z hydromasażem musi mieć wykonany pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego.

– Zasilanie nie powinno być podłączone do gniazdka ale do puszki przeciwwilgociowej hermetycznej. Puszka hermetyczna powinna być szczelna (z uszczelkami pomiędzy pokrywą a resztą) z porządnymi dławicami,  aby uszczelnić wejście przewodu do puszki. Czyli inaczej mówiąc puszka do której nie może dostać się wilgoć i ewentualnie woda.

– Klasa ochrony porażeniowej: I

– Istnieje konieczność wyposażenia instalacji stałej w środki zapewniające odłączenie urządzenia na wszystkich biegunach źródła zasilania, w których odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm (w przypadku niezastosowania opcji głównego wyłącznika zasilania).

– Zasilanie AC 230V/50Hz lub inne w zależności od całkowitej mocy znamionowej urządzenia

ul. Jałowcowa 11, 15-523 Grabówka
NIP: 5431310156, REGON: 050811136
INFOLINIA 72 83 11 300
rachunek bankowy 43 1950 0001 2006 1989 3833 0002
sklep@azlazienka.pl

0